Saturday, June 18, 2011

نقض وحشیانه حقوق بشر در تورکمنصحرا

قابل توجه گزارشگر جدید سازمان ملل در مورد نقض حقوق بشر در ایران

زندان گنبد "جهنمی روی زمین"
                               تبعیدگاه زندانیان

اختصاص مبلغ ده ميليارد (000ر000ر000ر10) ريال براي اجراي فاز دوم دوربين مداربسته زندان های گرگان و  گنبد.
http://www.spac.ir/barnameh/Barnameh%20Electronical/390/p-6.htm
درگيري در زندان گنبد استان گلستان سه كشته و مجروح بر جاي گذاشت

جمال امین زاده، زندانی سیاسی بیش از 15 سال است که در زندان گنبد کاووس بدون هیچ گونه مرخصی و ملاقاتی، محبوس است

http://www.hra-news6.info

  شرایط غیرقابل تحمل محکومین زندان گنبد، اذیت و آزار آنها توسط مسئولین زندان، باعث اعتراض خانواده های زندانیان نه تنها سیاسی بلکه محکومین عادی می شود. شکنجه گاهی است که محکومین دیگر شهرها را به زندان گنید تبعید می کنند. وقتی با زنداینان غیرتورکمن اینگونه رفتار می شود، باید حدس زد که چه زجر و شکنجه هایی به دربند شدگان تورکمن روا می شود. سرپرست زندان گنبد شخصی به نام فردین گرگانی می باشد و مسئول آموزش ایدئولوژیک این تبعیدگاه نیز به عهده شخصی بنام  علوی می باشد. که با اعمال سیاست زجر و شکنجه و نگهداشتن زندانیان در شرایط غیرقابل تحمل و ضد انسانی می کوشد روحیه مبارزانی زندانیان را بکشد. در زندان گنبد بیماریهای ایدز، هپاتیت، سل، بیماریهای پوستی و مقاربتی بیداد می کند، در سلول ها بیش از ظرفیت زندانی ها را جا می دهند که حتی جایی برای دراز کشیدن و نشستن وجود ندارد.
   شرایط غیرقابل تحمل زندان گنبد سبب شد که "عباسعلی عرب" مدیر کل زندانهای استان گلستان ناچارا به دیدار زندانیان گنبد رفته قول بهبود شرایط موجود را داد.

در اینجا به چند نمونه از شرایط غیر انسانی این شکنجه گاه اشاره می کنیم:


سنی نیوز: بیش از چهار ماه از تبعید احمد کریمی، زندانی سیاسی به زندان گنبد کاووس می گذرد و او هر روز شرایط بدتری را در تبعید نسبت به روز قبل تحمل می کند.
مادر کریمی در گفتگویی کوتاه با خبرنگار کلمه می گوید :«این روزها فقط احمد نیست که مجازات می شود بلکه ما هم مجازات می شویم و این اصلا انصاف نیست.»
او تاکید کرد : «احمد در زندان گنبد کاووس شرایط مناسبی ندارد و مسوولان زندان او را مورد اذیت و آزار قرار می دهند و نمی گذرانند با زندانیان عادی ارتباط داشته باشد. او به همراه هادی قایمی تنها زندانیان سیاسی زندان گنبد کاووس هستند.»
به گفته مادر این زندانی سیاسی، مسوولان زندان و به خصوص مسوول حراست زندان احمد را در زندان اذیت می کنند و حتی وسایلی را که خانواده برای او با هزار بدبختی به زندان گنبد کاووس می برند به دست او نمی رسانند. آنها تنها یک دست لباس زمستانی احمد را به او تحویل داده اند و بقیه را به دستش نرسانده اند.
او می گوید : «بعد از اینکه با هزار مکافات و بدبختی راه طولانی از اسلام شهر تهران را تا گنبد می پیماییم تا با فرزندم ملاقات کنیم با اینکه اولین نفر هستیم که در سالن ملاقات حاضر می شویم اما مسوولان زندان ما را آزار می دهند و آخرین نفر به ملاقات پسرم می برند آیا این انصاف است که پسرم را در تبعید این گونه آزار دهند؟ این با کدام دین و آیین سازگاری دارد؟»
خانواده احمد برای ملاقات چند دقیقه ای با او نه ساعت راه می پیمایند تا به زندان گنبد کاووس برسند. هر چند آنها توانایی مالی اینکه هر هفته به ملاقات او بروند را ندارند.
احمد کریمی، زندانی سیاسی که به اعدام محکوم شده بود در دادگاه تجدید نظر، محکومیتش به ۱۵ سال حبس توام با تبعید به گنبد کاووس تبدیل شد. احمد ۳۱ ساله اکنون روزهای سختی را در زندان گنبد کاووس می گذراند.
منبع: کلمه
برای اطلاعات بیشتر

درگيري در زندان گنبد استان گلستان سه كشته و مجروح بر جاي گذاشت.

به گزارش خبرنگار «حوادث» ايسنا بررسي و تحقيقات پليس در اين زمينه نشان داد ابتدا 18 زنداني با يكديگر درگير شدند و در اين درگيري شخصي به نام حسن كوهساري20 ساله با آلت تيز به قتل رسيده و 2 نفر ديگر به نامهاي محسن كوهساري و منصور اميري مجروح شدند.

بر اساس تحقيقات به عمل آمده و اظهارات زندانيان مقتول توسط شخصي به نام «جليل.غ» با چاقو مضروب و كشته شد.

متهم به قتل در اين خصوص گفت: مقتول نظم آسايشگاه را به هم مي‌ريخت و آسايش ما را به هم زده بود، مجبور شديم با وي درگير شويم و پس از وارد آوردن چند ضربه چاقو به سينه، او را به قتل رساندم.

پنج زندانی در گنبد کاووس اعدام شدند

چهار شنبه 10 نوامبر 2010     http://iranhr.net/spip.php?article1880آبان

صبح امروز شش تن در زندان گنبد اعدام شدند

سحرگاه امروز سه شنبه ۱۸ آبان ماه ۵ مرد به همراه یک زن در محوطه زندان گنبد کاووس به اتهام قاچاق مواد مخدر اعدام شدند.   http://www.melli.eu/

اعدام یک زن در زندان گنبد کاووس   http://www.hambastegimeli.com/

حاجى محمد شادكام http://hmshadkam.blogfa.com/post-107.aspx
وكيل پايه يك دادگسترى
در صفحه اجتماعى هفته نامه صحرا ( سال نهم، شماره ، 2190 شنبه 26 اسفند سال 1385 ) خبرى تلخ چاب شد: سى نفر از اهلى روستاى اوقى تپه راهى زندان شدند. در شرح ماوقع آمده است كه بعد از وقايع تلخ شهريور 84 كه اهالى روستاى مذكور مانع واگذارى مراتع آن به يك شركت خصوصى شده بودند، با شكايت مدير عامل شركت موصوف و نيروهاى انتظامى؟ از 38 نفر از روستائيان اوقى تپه، تنگلى و شهر اينچه برون 30 نفر از آنان محكوم به زندان، شلاق، جريمه و ديه شده اند و اينك 28 نفر در زندان گنبد دوران حبس خود را مى گذرانند. محكومين شامل دو نفر آزاده جنگ تحميلى، دو نفر زن، امام جماعت و مؤذن، عضو شورا و سالخورده مى باشند.
------------------------------------------------
جمال امین زاده، زندانی سیاسی کرد 15 سال است که در زندان گنبد کاووس بسر میبرد
جمال امین زاده، زندانی سیاسی بیش از 15 سال است که در زندان گنبد کاووس بدون هیچ گونه مرخصی و ملاقاتی، محبوس است.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، این زندانی سیاسی در سن 15 سالگی بازداشت و به اتهام عضویت در احزاب کردی معاند نظام به حبس ابد محکوم شده است.
هم چنین وی در طی مدت محاکمه از داشتن هرگونه وکیل محروم بوده است.
زندان گنبد کاووس فاقد امکاناتی در حد معلول است، و محل نگهداری زندانیان عادی می باشد.
اختصاص مبلغ بيست ميليارد (000ر000ر000ر20) ريال براي احداث بازداشتگاه‌هاي گرگان، گنبد، علي آباد كتول، مينودشت و كردكوي.
اختصاص مبلغ ده ميليارد (000ر000ر000ر10) ريال براي اجراي فاز دوم دوربين مداربسته زندان گرگان و فاز يك زندان گنبد.
-------------------------------------------------------------------------------
دو برادرموسی و مصطفی خدمت کن

موسی هنگام دستگیری تنها پانزده سال سن داشت، در گنبد کاووس اعدام گردیدند و تنها چند ماه بعد از شهادت آنها، پدر و مادر آنها نیز تحت ضربه شدید روحی و روانی ناشی از این جنایت رذیلانه دژخیمان رژیم در حق فرزندان بی گناه خود، هر دو در یک زمان از پای درآمدند. اعدام یک عضو دیگر این حوزه کانون بنام " عبدی دلاور" جوان هفده ساله از روستای " آرا قویی" که درمحله "خالد نبی" شهر گنبد کاووس سکونت داشت. از سرنوشت سه نفر دیگر از اعضای این حوزه بعد ازاسارت شش ساله آنها در زندان گنبد کاووس خبری نیست.
http://kanoon6.blogspot.com/2009_08_01_archive.html
گنبد در زمان رژیم شاه نیز تبعیدگاه بود:
از خاطرات فاطمه کروبی:
http://akhbar.gooya.com/politics/archives/2011/03/118707.php
به ديدار آقای کروبی رفتم. آنجا او گفت که می‌خواهند تبعيدش کنند‌ اما از مکان تبعيد اطلاع ندارد. در حين ملاقات ناگهان يک کاميون‌ ‌آمد و آقای کروبی را سوار کردند و به همراه دو ژاندارم بردند. چند روز بعد خودشان اطلاع داد که در گنبد کاووس است تبعيدی حق ندارد که از شهر خارج شود و هر روز صبح هم بايد در ژاندارمری برگه حضور خود را‌امضا کند لذا نيمه شب از گنبد به سمت تهران خارج می‌شد و شب بعد به گنبد برمی‌گشتند.

No comments:

Post a Comment